هیرپیکس آفتاب اهواز دوشنبه 4 اردیبهشت

هیرپیکس: آفتاب اهواز دوشنبه 4 اردیبهشت اوقات شرعی روز دوشنبه طلوع آفتاب غروب آفتاب

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده/ الان به صلاح

معاون اول قوه قضاییه گفت: بارها گفتیم شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان به صلاح نیست که سران فتنه محاکمه شوند و مقرر شد آنها محصور باشند و باید بدانیم که كا

مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده/ الان به صلاح

سخنگوی قوه قضاییه: مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده؛ الان به صلاح نیست محاکمه شوند / محاکمه رحیمی به خاطر گرفتن پول از کاندیداها نبود

عبارات مهم : امنیت

معاون اول قوه قضاییه گفت: بارها گفتیم شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان به صلاح نیست که سران فتنه محاکمه شوند و مقرر شد آنها محصور باشند و باید بدانیم که كاري كه شوراي عالي امنيت ملی كرده بر اساس قانون اساسي بوده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در طول سالهای بعد از انقلاب از هيچ قسمتي پشيمان نيستم و بسيار افتخار مي كنم كه در قوه قضاييه، وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب بوده ام و الان هم افتخار دارم كه در قوه قضاييه خدمت مي كنم.

مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده/ الان به صلاح

به گزارش گزینش ، حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ظهر امروز با حضور در دانشگاه شریف پاسخگوی انتقادات دانشجویان از دستگاه قضایی شد.

وی افزود: من حقیقتا از این حضور پرشور، پر احساس و پر درد شما از خداوند تقدیر می کنم یک قدری خودمانی صحبت کنیم، من در عین اینکه سر و صورتم سفید است ولی دلم جوان است و با لسان جوانی صحبت می کنم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: بارها گفتیم شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان به صلاح نیست که سران فتنه محاکمه شوند و مقرر شد آنها محصور باشند و باید بدانیم که كا

اژه ای ادامه داد: هنگامی که کلمه دانشجو به کار برده می شود و مخاطب لفظ دانشجو را می شنود چند چیز به ذهنش میرسد، یک جوان که با توجه به گزینش مسیر آرزوی بزرگ هایی دارد که جهت آن تلاش می کند. هنگامی که دانشجوی اسلامی ایرانی به گوش می رسد کسی که مبارزات سنگین را در دهه های گذشته با استبداد و استکبار و فساد داشته است.

یک اشاره ای به معرفی خودم می کنم، چون بعضی گفتند انقلابی هستید یا نه؟ و الفاظی را استفاده کردند که من را هم مخاطب قرار می داد. من از یک طبقه کشاورز به دنیا آمدم در حوزه علمیه و دانشگاه و بخشی در کارهای قضایی و اجرایی بوده ام.

در طول سالهای بعد از انقلاب از هیچ قسمتی پشیمان نیستم و بسیار افتخار می کنم که در قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب بوده ام و الان هم افتخار دارم که در قوه قضاییه خدمت می کنم.

مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده/ الان به صلاح

وقتی می خواهیم بک بحثی داشته باشیم باید مبنای بحث مان روشن باشد، در خصوص یکی از شعارهایی که یکی از عزیزان با احساس هم بیان کردند، این بود که عدالت ، عدالت. بعد هنگامی که من میان صحبت شما خرف نزدم شما هم اجازه دهید من صحبت کنم تا این عدالت برقرار شود.

اژه ای گفت: در بعضی رسانه ها عنوان می شود در جمهوری اسلامی خفقان است ، آیا این حرف هایی که شما زدید آزادی نیست، آیا این خفقان است؟

معاون اول قوه قضاییه گفت: بارها گفتیم شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان به صلاح نیست که سران فتنه محاکمه شوند و مقرر شد آنها محصور باشند و باید بدانیم که كا

اگر شما عدالت را اینگونه بیان می کنید که فردی با رگ گردن بیرون زده حرف هایی را بزند و هرچه می خواهد بگوید بعد هم بگوید عدالت نیست باید از او تعریف عدالت را پرسید.

وی ادامه داد: شما می گویید کسی اگر از قوه قضاییه انتقاد کند با او برخورد می شود، آیا حرف هایی که شما زدید انتقاد نبود؟

مصوبه شورای عالی امنیت ملی راجع به حصر، بر اساس قانون اساسی بوده/ الان به صلاح

من یک بار هم در یکی دیگر از دانشگاه ها گفتم اگر قرار باشد سوت بزنید من بلدم بلبلی اش را بزنم. بعد شما که دعوت کننده هستید هنگامی که حرف زدید تحمل شنیدن پاسخ را هم داشته باشید.

اژه ای ادامه داد: گفتید قوه قضاییه ملاحظه می کند، سیاسی کاری می کند و نسبت به متهمین تبعیض قایل می شود، ما باید بر یک مبنایی حرف بزنیم.

تمام تلاش ما این بوده و است که مطابق قانون عمل کنیم و اگر بخواهیم به مطابق خواست این و آن واکنش‌ها کنیم به ضرر جامعه است.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه سخنانش خطاب به دانشجویان گفت: شما رحیمی را مثال زدید و نحوه محاکمه وی را آما من از شما می پرسم آیا شما واقعا در جریان پرونده رحیمی هستید و این حرف را می زنید؟

وی ادامه داد: علی رغم آنچه می گویید رحیمی به جهت اینکه پول از کاندیداها گرفته محاکمه نشده هست. زمانی که قانون جلوی ما را نگرفته بود دادگاه علنی برگزار می شد، قانون جلوی ما را گرفته است.

زمانی خود من دادگاه علنی را پیگیری می کردم و از رسانه هم پخش می شد و به اعتقاد من دادگاه زمانی که علنی پخش شود بسیار موثر تر و بازدارنده تر است.

اژه ای گفت: بارها به مجلس و هر جایی که دستم رسیده رقتم و خواستم دادگاه ها علنی برگزار شود چون من خودم جزو طرفداران سرسخت دادگاه علنی هستم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: من از شما دانشجوها کمک می خواهم و خودم هم کمک می کنم که این قضیه به شکل سابق اش برگردد و دادگاه علنی برگزار شده است و حق پخش داده شود.

وی ادامه داد: در مورد پرونده رحیمی تا زمانی که قطعی نشده بود نمی توانستیم بیان کنیم بعد که قطعی شد عنوان کردیم.

اژه ای افزود: می گویند آیا دادگاه بقایی علنی نبوده هست. قانون حتی دادگاه علنی که برگزار می شود اجازه پخش نمی دهد. ضمن اینکه تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه با قاضی است.

قانون جرایم سیاسی در تیرماه مورد نیاز الاجرا شد، ببینید چه اختیاراتی به قاضی داده شده، حتی در ماده ٥ این قانون عنوان شده است اینکه جرم سیاسی است یا نه بر عهده قاضی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از حرف ها این بود کسانی که فساد را افشا و دست مفسدین را رو می کنتد تحت تعقیب قرار می گیرند. ما بارها گفتیم همینجوری کسی تحت تعقیب قوار نمی گیرد مگر اینکه فردی شاکی شد و شکایت کرد که این حرف ها دروغ هست. حالا دیگر نمی شود به شکایت پیگیری نکرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: خیلی وقت ها علیه فلان وزارتخانه حرف زدند. می گویند آیا رسانه ای ها را تعقیب می کنید؟ یک ماه پیش آمدند گفتند یکی از خبرنگاران خودش را منتسب به من (محسنی اژه ای) دانسته و ٢ میلیارد خواسته که به عنوان نمونه مباحث فلان بانک را افشا نکند.

آن دلال مهم دستگیر شد حالا شما بگویید این بی عدالتی و برخورد با رسانه است یا برخورد با کسی است که به دروغ خود را منتسب به ما می داند.

اژه ای گفت: می گویند نشست های هفتگی کافی نیست من صد درصد قبول دارم که اطلاع رسانی قوه قضاییه ضعیف است.

محسنی اژه ای در ادامه با اشاره به مساله بودجه گفت: در برنامه ششم شورای نگهبان تایید کرد که ٢.٩ بودجه عمومی کشور به قوه قضاییه تخصیص داده شده است پیدا کند سال ٩٦ این عنوان عملی نشد جهت امسال جمع بندی کردیم نیاز به ٢٣ هزار میلیارد داریم که نصف این را هم نمی دهند.

با اینکه برنامه ششم ملزم کرده مجموع بودجه ما اگر تخصیص دهند می شود ٢.٦ درصد. بعد تکالیفی که به عهده ما گذاشته شده است چه می شود؟ در مسایلی که باید تفاضل دیه داد و قانون اجازه داده از بیت المال پرداخته شود بودجه نیاز است.

وی ادامه داد: می گویید آیا سران فتنه را محاکمه نمی کنید؟ ما بارها گفتیم شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد الان به صلاح نیست محاکمه و آنها را محصور کرد. تا الان هم این مصوبه پابرجاست که اگر نبود قوه قضاییه همان موقع وارد کار می شد.

اژه ای گفت: کاری که شورای عالی امنیت ملی کرده بر اساس قانون اساسی بوده است.

وی گفت: در رابطه با اینکه رییس قوه فقط در مورد مسایل سیاسی حرف می رند. این گلایه را خیلی ها دارند. در جلسه روز دوشنبه که مسئولان عالی هستند و حدود ٣ ساعت است فقط چند دقیقه کوتاه به مسایل سیاسی می پردازد و بقیه مسایل حقوقی است.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در خصوص آیین دادرسی کیفری، قانون مواد مخدر و اینها صحبت می شود. در مورد شرکت زندان ها ما تمام تلاش مان این بوده که همه چیز را جرم انگاری نکنیم ولی مجلس لایحه می دهد یا دولت و جرم انگاری می کنند ولی بدانید در بحث حبس زدایی از حداکثر ظرفیت قانونی استفاده کرده ایم.

وی افزود: بعضی می گویند خیلی کارها به بودجه ربطی ندارد در حالی که از هزینه های اولیه زندان مثل غذا و بهداشت کسر شده است که اضافه نشده و این در حالی است که در این ایام شاهد زیاد کردن قیمت هم بوده ایم.

اژه ای گفت: ما بخواهیم یک فرد معتاد کنار یک زندانی مهریه نباشد این تفکیک سازی امکانات می خواهد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در قوه قضاییه واقعا شبانه روز تلاش می کنند و دغدغه ای که شما دارید آنها هم دارند ما نمی خواهیم یک فرد به اشتباه یا حتی یک ساعت اضافه در زندان بماند.

واژه های کلیدی: امنیت | سیاسی | قانون | دادگاه | قانونی | قوه قضاییه | قانون اساسي | قانون اساسی | سخنگوی قوه قضاییه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog