هیرپیکس آفتاب اهواز دوشنبه 4 اردیبهشت

هیرپیکس: آفتاب اهواز دوشنبه 4 اردیبهشت اوقات شرعی روز دوشنبه طلوع آفتاب غروب آفتاب

گت بلاگز فضای مجازی تصاویر + اتفاق هایی که دنیا را تکان دادند!

نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد که اتفاقات هم در بعضی از یافته‌های ارزشمند دانشمندان دخیل بوده هست.

تصاویر + اتفاق هایی که دنیا را تکان دادند!

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان،کشفیات، اختراعات و نوآوری ها معمولا حاصل سال ها تحقیق دانشمندان هستند ولی نگاهی به تاریخ نشان می دهد که “اتفاق” و “تصادف” هم در بعضی از یافته ها دخیل بوده ، اخیرا نتیجه های تحقیقات فدریکا برتوچینی، پژوهشگر انستیتوی زیست پزشکی و زیست فن آوری در کانتابریا در اسپانیا، در مورد کرم پیله ساز کندوی زنبور عسل منتشر شد. او کرم ها را از کندو جمع کرد و درون یک کیسه پلاستیک ریخت، ولی کرم ها ساعتی بعد پلاستیک را خوردند، سوراخی ایجاد کردند و بیرون آمدند.
زباله های پلاستیکی اکوسیستم کره زمین را با خطر روبرو کرده اند. این کرم ها پلاستیک را می خورند و فضولات میکروپلاستیکی از خود به جا نمی گذارند، بلکه پلی اتیلن را به ترکیب شیمیایی اتیلن گلیکول تبدیل می کنند. حالا کشف تصادفی این کرم ها راه را جهت تحقیقات زیاد باز کرده هست. فدریکا برتوچینی حدس می زند کرم ها دارای نوع معینی آنزیم هستند که اگر به تولید صنعتی برسد، مسئله زباله پلاستیک حل می شود.

عبارات مهم : تصادف

جورج دی مسترال، مهندس سوئیسی به هنگام پیاده روی متوجه شد که خارهایی به شلوار و موهای سگش چسبیده هست. در نگاهی دقیق تر او متوجه شد که سر قلاب شکل این خار ها می تواند به هر چیز حلقه ای شکلی بچسبد و این آغازی بود جهت انقلاب در صنایع پوشاک.
در نتیجه مطالعات پارچه های چسبی یا همان ولکرو پدید آمد که جایگزین دکمه و زیب شدند. در دهه ۶۰ میلادی آژانس فضایی ایالات متحده، ناسا، از این مواد در تهیه لباس های فضانوردان استفاده کرد و در سال های بعد در بسیاری از صنایع و حتی صنایع کفش نیز مورد استفاده قرار گرفتند.
روبرت چیزبرا (Robert Chesebrough) شیمیدان بریتانیایی که شرکت اش رو به ورشکستگی می رفت، تصمیم گرفت وارد عرصه حفاری و تولید نفت شود. او هنگام کار متوجه شد که روی سطح ابزار و لوله ها ماده ای پارافین گونه دیده می شود و کارگران نیز گرچه از آن شکایت دارند، ولی جهت اصلاح زخم هایشان از این ماده چرب استفاده می کنند.
روبرت چیزبرا که کنجکاوی اش برانگیخته شده است بود قدری از آن ماده چرب نفتی را به آزمایشگاه برد و در نهایت از آن کالایی تولید کرد که در شروع نام تجاری “پترولیوم ژله” جهت آن برگزیده شد. مردم دنیا امروز این محصول را با نام “وازلین” می شناسند.
روی پلانکت (نفر سمت راست) شیمیدان آمریکایی که به کاشف “تفلون” معروف هست، در واقع در تحقیقات خود بدنبال تولید مواد سرد کننده جهت یخچال بود. یکی از کپسول های گاز “تلوریم هگزافلوئورید” که او با آن ها کار می کرد در سال ۱۹۳۸ آنقدر در انبار مانده بود که به پودر تبدیل شده است بود.
البته چند سالی طول کشید تا از ماده تفلون (۶TeF) که بصورت تصادفی از گاز “تلوریم هگزافلوئورید” بدست آمده بود در ماهی تابه و دیگر ظرف های نچسب در آشپزخانه ها استفاده کنند.
پرسی اسپنسر یک مهندس آمریکایی بود که در شرکت رایتیون (تولیدکننده تجهیرات نظامی) کار می کرد. او هنگامی در حال عبور از برابر یک مگنترون بود متوجه شد که شکلات موجود در جیبش ذوب شده است هست. مگنترون یک لوله خلأ مورد استفاده جهت تولید امواج میکرو ویو یا ریزموج هست. اسپنسر در سال ۱۹۴۷ نخستین ماکروفر را اختراع کرد که ۴۰۰ کیلو وزن و ۲ متر ارتفاع داشت.
مطابق داستانی مشهور، روزی نیوتن زیر یک درخت سیب نشسته بود که ناگاه سیبی به زمین افتاد و او از این واقعه به “نیروی جاذبه” پی برد. طبق همین داستان او سال ها بعد، در ۱۵ آوریل ۱۷۲۶، به دوست نویسنده اش ویلیام استاکلی گفت: «این واقعه سئوالی را به ذهنم آورد که آیا سیب هر لحظه مستقیماً به پایین می افتد؟ آیا به جای حرکت به سمت مرکز زمین به طرفین یا رو به اوج نمی رود؟» هنوز هم صحت و سقم این داستان روشن نیست.
تولید کبریت مدرن هم حاصل یک تصادف بود. جان واکر، داروخانه دار بریتانیایی، در سال ۱۸۲۶ نخستین کبریت شیمیایی را ساخت. او روزی موادی چون آنتیموان سولفید، کلر سدیم، صمغ عربی و موادی دیگر را با چوبی کوچک هم می زد. مقداری از این مواد به چوب چسبیده بودند و او جهت اینکه این مواد از چوب جدا شوند آن را بر سطحی سخت کشید که چوب ناگهان شعله ور شد.
کشف پنی سیلین در سال ۱۹۲۸ هم با یک تصادف همراه بود. آلکساندر فلمینگ، محقق اسکاتلندی، بعد از آخر کار و آزمایش بر روی استافیلوکوک فراموش کرد پنجره آزمایشگاه را ببندد و به همین علت گرده کپک پنی سیلیوم بر روی ظرف کشت باکتری ها نشست و تمام باکتری های کاشته شده است را نابود کرد. فلمینگ در تحقیقات اش به این نتیجه رسید که این ماده می تواند از رشد بسیاری از باکتری های مضر جهت انسان جلوگیری کند.
در هشتم نوامبر ۱۸۹۵ میلادی رونتگن (Wilhelm Conrad Röntgen) استاد فیزیک دانشگاه ورتسبورگ آلمان سرگرم انجام آزمایش روی اشعه کاتد یک با لوله کروکس بود که به صورت تصادفی متوجه شد اشیایی بر روی چتر فلورسانس ظاهر می شوند. او به سرعت دریافت که این یک اشعه جدیدی است که نمی داند چیست و نام آن را “اشعه ایکس” گذارد.
برای کشف “اشعه ایکس” رونتگن در سال ۱۹۰۱ نخستین جایزه نوبل فیزیک را بدست آورد. کشف اشعه ایکس و کاربرد وسیع آن در تصویر برداری پزشکی باعث نجات جان انسان های زیادی شده، به طوری که در حال حاضر تصور علم پزشکی بدون تصویربرداری با اشعه ایکس غیرممکن هست. در بیمارستان ها و مطب پزشکان آلمانی بیماران هر روز نام او را در واژه “Röntgenbild” یا “Röntgen” می شنوند.
Deutsche Welle
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تصادف | پزشکی | تحقیقات | پلاستیک | استفاده | پلاستیک | مخترع | اختراع

تصاویر + اتفاق هایی که دنیا را تکان دادند!

تصاویر + اتفاق هایی که دنیا را تکان دادند!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog